Wycena nieruchomości podejściem porównawczym jest nie wątpliwie najczęściej stosowanym podejściem rzeczoznawców majątkowych. Podejście porównawcze nawiązuje do tego że, ustalona wartość nieruchomości odpowiada cenom osiąganym za nieruchomości podobne ( nieruchomości które już sprzedane lub zamienione ). Nieruchomości podobne powinny mieć porównywalne cechy jak nieruchomość wyceniana m.in:
– lokalizacja
– stan prawny
– przeznaczenie
– wykorzystanie przedmiotowej nieruchomości
Czas ma istotny wpływ na ceny, więc też się bierze go pod uwagę. Rzeczoznawca majątkowy powinien przyjąć transakcje do 2 lat i musi przyjąć tylko ceny transakcyjne zaciągnięte z aktów notarialnych. Czyli wyceniając nieruchomości w listopadzie 2020r. możemy do wyceny wziąć maksymalnie ceny transakcyjne do listopada 2018r.
Podejście porównawcze jest opisane w takich przepisach prawa jak:
– Ustawa o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r.
– Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 5 września 2023 r. w sprawie wyceny nieruchomości
Rzeczoznawca majątkowy decydując się na wybór podejścia porównawczego, musi wybrać odpowiednią metodę – ma do wyboru:
– metoda porównywania parami
– metoda korygowania ceny średniej
– metoda analizy statystycznej rynku
Każdą z powyższych metod stosuje się wtedy kiedy są określone warunki – czekajcie na kolejne wpisy w których opisze szczegółowo każdą z nich !!!.
Lux Invest – wycena Bydgoszcz
Rzeczoznawca majątkowy Michał Łączyński
wycena nieruchomości, wycena Bydgoszcz, wycena Inowrocław, wycena Nakło nad Notecią, rzeczoznawca majątkowy, operat szacunkowy, wycena Świecie