Jak wybrać działkę pod zabudowę?

Wybór ziemi pod zabudowę domu to okazuje się o wiele bardziej wymagających zadaniem, niż szukanie dla siebie tylko samej nieruchomości mieszkalnej. Wszystko dlatego, ze działki są różne i to nie tylko pod względem wielkości, ale również rodzaju, czy właściwości. Zgodnie z nimi dobiera się rodzaj budowy, na jaki można sobie pozwolić. Dlatego, jeśli nie chcemy się rozczarować po zakupie, to wybór działki pod zabudowę nigdy nie może być przypadkowy. Jak w takim razie wybrać coś dla siebie? Mamy kilka wskazówek, które mogą ułatwić zadanie i pozwolą wybrać najlepszą przestrzeń do budowy swojego wymarzonego domu. Zainteresowany? Zapoznaj się z nimi koniecznie!

Wybieramy obszar, w którym chcemy kupić ziemię.

Jednym z najważniejszych i zapewne najtrudniejszych kroków, z jakimi musimy się zmierzyć, będzie określenie, w którym obszarze chcemy wybudować dom. Ułatwione zadanie mają osoby, które już mają upatrzony teren, na którym chcą zbudować swoją nieruchomość. Jeśli do tej pory nie
udało nam się ustalić, gdzie widzimy swoją przyszłość, to najwyższa pora pochylić się na tym. W tym celu warto zrobić małe rozeznanie, przejrzeć Internet, czy nawet poszukać odpowiednich ofert w lokalnym biurze nieruchomości. Na pewno wygodniejszym rozwiązaniem wydaje się szukanie w sieci, ale w wielu przypadkach to pomoc profesjonalistów wychodzi nam na korzyść, ponieważ nie dość, że oszczędzamy czas, to jeszcze uzyskujemy dostęp do działek, które faktycznie są dostępne, to jeszcze będziemy mogli sprawdzić koszty wiążące się z ich zakupem.

Sprawdzamy sąsiedztwo oraz najbliższą okolicę.

Istotne znaczenie powinno mieć dla nas, gdzie potencjalna działka się znajduje. Dlatego, nie zaszkodzi zrobić sobie małą wycieczkę, aby poznać sąsiadków, jak i najbliższą okolicę. Aby zdobyć jak najwięcej informacji, warto porozmawiać z sąsiadami na temat działki i obszaru, który nas interesuje. Dobrą praktyką jest również sprawdzenie, czy na terenach w pobliżu upatrzonej przez nas działki nie planują się żadnych nowych inwestycji, czy prac, które utrudnią nam życie. Może się okazać, że kilka działek obok lub tuż obok naszej posesji planowa jest droga szybkiego ruchu, ogromne centrum handlowe, czy budowa przedsiębiorstwa. Takie sąsiedztwo na pewno nie zachęca do zakupu działki i im więcej informacji zdobędziemy, tym istnieje większa szansa na uniknięcie kłopotów, czy rozczarowania z inwestycji.

Określamy dostępny budżet

Aby w ogóle zabrać się do zakupu działki budowlanej, warto zacząć od określenia posiadanego budżetu i swoich możliwości. Tym bardziej że zakup działki to dopiero pierwszy krok do finalnego efektu, bo zanim będziemy mogli cieszyć się własnym domem z ogrodem, to czeka nas jeszcze wiele pracy i trudnych decyzji do podjęcia. Dobrą praktyką jest również zrobienie rozpisanie budżetu na poszczególne etapy i wyznaczenie progów finansowych, których nie możemy przekroczyć. Dzięki temu uda nam się ograniczyć poszukiwania do tych, na które nas stać. Oczywiście zawsze też możemy rozważyć kredyt hipoteczny, ale z uwzględnieniem tego, że będziemy musieli go spłacać w ratach i to przez długie lata.

Kontaktujemy się ze sprzedawcą i przygotowujemy listę pytań

Jeśli jakaś działka przypadnie nam do gustu i będziemy chcieli dowiedzieć się o niej czegoś więcej, to warto jak najszybciej skontaktować się ze sprzedawcą. Wskazane byłoby również przygotować listę pytań, które ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji. O jakich dokładnie pytaniach mowa? Propozycji znajdzie się całkiem sporo, ponieważ warto zapytać sprzedawcę, dlaczego chce się pozbyć działki. Kluczowe znaczenie powinno mieć dla nas, czy jest to działka, którą będzie można bez trudności podłączyć do sieci kanalizacyjnej, czy elektrycznej, więc o takie aspekty również powinniśmy zapytać. Nie inaczej jest w przypadku ukształtowania terenu, czy ograniczeń budowlanych. Im więcej informacji zbierzemy na temat planowanego zakupu, tym mniej przykrych niespodzianek będzie na nas czekało w przyszłości.

Sprawdzamy wartość interesującej nas nieruchomości

Niektórzy z nas potrafią być tak zafascynowani daną działką, że bez chwili zastanowienia zgadzamy się na podaną przez sprzedawcę kwotę. To ogromny błąd, ponieważ możemy na tym stracić, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Dlatego, zanim podejmiemy ostateczną decyzję, należy sprawdzić, jaka jest wartość danej nieruchomości. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, ani też umiejętności i nie jesteśmy w stanie tego określić we własnym zakresie, to warto pamiętać, że do
naszej dyspozycji pozostaje Internet, jak i fachowcy. Na początek możemy sprawdzić podobne oferty sprzedaży na portalach ogłoszeniowych. Jeśli ten sposób nie sprawdzi się w naszym przypadku, to również możemy zgłosić się do agenta nieruchomości, który specjalizuje się w obrocie nie tylko domów i mieszkań, ale również samych działek budowlanych. Dzięki jego doświadczeniu dowiemy się, czy cena proponowanej działki jest zgodna z jej wartością, czy też nie. Wycenę nieruchomości może przeprowadzić rzeczoznawca majątkowy – polecamy Lux Invest – wycena Bydgoszcz.

Po dogłębnym sprawdzeniu działki składamy ofertę sprzedawcy

Jeśli po dogłębnym sprawdzeniu działki, przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw”, dojdziemy do wniosku, że dana działka będzie dla nas odpowiednia, to nie pozostaje nam nic innego, jak złożyć ofertę. Możemy zrobić to samodzielnie, jak również z pomocą agenta, z którego usług już wcześniej korzystaliśmy, ponieważ to osoba, która nie tylko ma odpowiednią wiedzę, ale również potrafi negocjować, więc przy okazji może obniżyć cenę sprzedawcy, a my w końcu zabierzemy się za budowę wymarzonego domu.

Lux Invest – wycena Bydgoszcz

Rzeczoznawca majątkowy Michał Łączyński

wycena nieruchomości, wycena Bydgoszcz, wycena Inowrocław, wycena Nakło nad Notecią, rzeczoznawca majątkowy, operat szacunkowy, wycena Świecie